HOME
» Aktivnosti
» Bosna kroz price
»About Bosnia
»Iz BiH stampe
»Linkovi
»Kontakt

LJUBIJA
"Rezultati istrazivanja pokazali su da se radi o posebnim vrijednostima koji bastine gradovi Bosne i Hercegovine, i da ta mreza gradova ima kontinuitet od dva milenijuma..."

LJUBIJA se nalazi na sjevero-zapadu Bosne i Hercegovine, cirka 12 kilometara jugozapadno od Prijedora sa kojim je povezana putnim i zeljeznickim pravcima. Danasnja Ljubija se u proslosti sastojala od dva dijela, Islam Ljubija (Donja Ljubija) i Latin Ljubija (Gornja Ljubija ili Rudnik Ljubija). Prema popisu za 1991. broj stanovnistva je iznosio 3 945. Od toga, 2 123 Muslimana (Bosnjaka) ili 53.81%, 675 Hrvata ili 17.11 %, 465 Srba ili 11.79%, 595 Jugoslovena ili 15.09% i 87 Ostalih ili 2.2%. (Prepisano iz knjige "Stanovnistvo Bosne i Hercegovine: narodonosni sastav po naseljima" strnice: 196-200 i 216-218).

Do 1963. godine Ljubija je bila opstina kojoj su pripadala slijedeca mjesta/sela: Batkovci, Brisevo, Budimlic Japra, Cikote, Donja Ravska, Donja Ljubija, Donji Volar, Duge Njive, Garevica, Gornja Ljubija, Gornja Ravska, Gornji Volar, Hadrovci, Halilovci, Jugovci, Kalajevo, Ljeskare, Marini, Miska Glava, Mrkalji, Ovanjska, Podvidaca, Raljas, Slatina, Stara Rijeka, Stari Majdan, Surkovac, Tisova, Zenkovici i Zune.

1963. status opstine je ukinut, vjerovatno da se zaustavi dalji razvoj ljubijskog kraja, kada je ljubijaska opstina podjeljena izmedju opstina Prijedor i Sanski Most. Iako je Ljubija imala jedan od najvecih rudnika zeljezne rude u bivsoj Jugoslaviji, ako ne i u Evropi, stanovnistvo Ljubije nije vidjelo mnogo ekonomske dobiti. Veoma malo se izgradilo u samoj Ljubiji dok su Prijedor, i mnogi drugi gradovi u BiH pa cak i sire, imali veliku korist.

Kulturni i sportski zivot Ljubije je bio veoma bogat. Folklorni klub Donje Ljubije je privlacio velik broj mladih koji su sa klubom ucestovali na mnogim kuturnim manifestacijama sirom Bosne i Hercegovine. Postojala su dva fudbalska tima, Rudar (Ljubija) koji je igrao u Drugoj Ligi bivse Jugoslavije. Rudar je kasnije izgradio novi stadion u Prijedoru a bilo je i pokusaja da mu se promjeni naziv u Rudar Prijedor. Drugi, manji klub, Ljubija FC imala je sjediste u Donjoj Ljubiji i natjecala se u Opstinskoj i Regionalnoj Ligi. Rukomet i gimnastika su takodjer bili veoma uspjesni u Grnjoj Ljubiji.

Ljubija je imala dvije vatrogasne brigade. Jednu profesionalnu koja je radila uz Rudnik Zeljezne Rude i druga, volonterska, koja se nanazila u Donjoj Ljubiji. Vatrogasci ove volonterske brigade su osvojili bronzanu medalju u juniorskoj kategoriji na Republickom takmicenju vatrogasaca Bosne i Hercegovine odrzanom 1990-te u Bosankom Brodu. Takodje tu je bio Odred Izvidzaca Rudar Ljubija koji je privlacio mnogobrojne mlade Ljubijance i koji je ucestvovao u mnogim radnim akcijama sirom Bosne i Hercegovine pa i sire. Ljubija se mogla ponositi svojim nacijonalno izmjesanom stanovnistvom.

Rat i agresija na Bosnu i Hercegovinu je iznenadila stanovnistvo Ljubije. (?!?) Iako nije bilo borbenih dejstava na ovo prostoru velik broj stanovnistva je ubijen na kucnom pragu ili je odveden u kocentracine logore Omarska, Keraterm, Trnopolje, Manjaca i Ljubija. Od ovih logora najzloglasniji je bio logor Omarska gdje se procjenjuje da je oko 5 000 stanovnika prijedorskog kraja ubijeno mucenickom smrcu. Mnogi su podlegli zbog neuhranjenosti, ranama zadobijenim od redovnog batinjanja, neki su ubijeni vatrenim ili hladnim oruzjem od strane "Cetnickih Heroja" koji su se vracali porazeni sa ratista (najcesce sa Gradacackog).

Nisu bili u stanju da se bore protiv slabije naoruzane Armije BiH pa su svoj bijes istresali na civilima Bosnjacima i Hrvatima zatocenim u logorima. Djevojke i zene zatocene u logorima su sistematski silovane i cak ubijane. Vjestacka jezera na kopu Rudnika Zeljezne Rude su postala masovne grobnice. Svjedoci tvrde da su autobusi puni civila odlazili na kop i poslije izvjesnog vremena culi su se pucnji iz automatskog oruzja a zatim bi se autobusi vratili prazni. Jedno vrijeme ovoje je bila normalna rutinska svakodnevnica. Zrtve ovog pokolja su bili Bosnjaci (muslimani) i Hrvati (katolici).



<< BACK

Bosnia Appeal, 10 Delphinium Close, Birmingham B9 5HP
TEL: 0121 766 8799 FAX: 0121 766 5401
Email: bosniaappeal@totalise.co.uk